Kedves olvasóim!
Ezen bejegyzés talán az eddigi legnagyobb javítási munkám, ráadásul egy nem akármilyen hangszeren és nem akármilyen körülmények között. Történt ugyanis, hogy még tavaly megkeresett Szilos András, budapesti fémműves - ezermester, akinek azóta barátságára is számot tarthatok. Ímélben kérte segítségemet egy gitár felújításához. Ő maga is foglalkozik időnként hangszerek készítésével, rendbehozatalával, de úgy ítélte meg, hogy a bejegyzés címét adó gitárnál hangszerész színrelépése szükséges. Így kerültünk kapcsolatba. Ugyanakkor a hangszerrel óriási problémák voltak, és nem nagyon maradt olyan alkatrésze, amit ne kellett volna némiképp megbolygatni annak érdekében, hogy jól használhatóvá varázsoljuk. Ami még tovább színezi a történetet, az az, hogy mint talán néhányan már tudjátok, július végén összeházasodunk Ritával, akiről, ha már megemlítettem, elmondhatom, hogy szintén jeleskedik blogírásban, ráadásul lassan le is köröz nézettség tekintetében :) Itt-e: (félreértések elkerülése végett, ez nem hangszerészet, hanem életmód és kozmetikumok)
Ez volt a reklám helye, ami lassan családi lesz... Visszatérve ennek az egésznek a hangszerészethez való kapcsolódására: ha az ember házasodik, hát szüksége lesz egy gyűrűre, pontosabban kettőre. És véletlenül pont egy ötvös iparművész szeretne nálam hangszert javíttatni. Ez a ziccer - hogy úgy mondjam - kihagyhatatlan volt. Így hát úgy döntöttünk, kölcsönösen kisegítjük egymást, és mindkettőnk megelégedésére fogunk munkálkodni. Abban maradtunk, hogy a munkák nagy részét náluk, felszerelt műhelyükben fogjuk végezni, így mindketten tanulhatunk valamicskét a másik szakmájából. Tavasztól kezdve jó pár vasárnapot töltöttem náluk csodás, csendes, kertes, dolgos légkörben. Haladtam a munkával, közben jókat beszélgettünk, Andris anyukájától minden alkalommal finom ebédet kaptam, és megnézhettem apukája fafaragványait, fantasztikusan aprólékos szobrokat, evőeszközöket (többször még ajándékba is kaptam tőle :)) Összefoglalva, életem eddigi legjobb hangulatban telt munkája volt ez, és az ilyen jellegű kölcsönösen előnyös, alapvetően a pénz megkerülésével létrejött kapcsolatokat mindenkinek csak ajánlani tudom, mert nem csak szakmailag lehet benne sokat fejlődni, hanem, mint a mellékelt leírás is mutatja, könnyen barátokra lelhet az ember!
Most viszont rátérek magára a gitárra, elvégre erről szólna a blog... Először következzen itt két leírás a hangszerről, az első egy Ebay hirdetésből, a másik pedig egy hangszerésztől, akit Andris megkérdezett ímélben.
"This
is an Antique Eugene Howard Maker No. 14460 Parlor Guitar with a Spruce
top, Birdseye Maple Back and Sides, and Rosewood fingerboard.
According to the website mugwumps.com "Eugene Howard was the Cincinnati,
OH maker of Howard brand instruments c1896-1920s. They were distributed
by Wurlitzer, a major wholesaler, with branches in Cincinnati and
Chicago. Later, Howard became a Wurlitzer brand name."
"What a nice guitar you have!
Those Howards are pretty rare instruments and were made in Ohio by a
small luthier (Howard himself).
It dates to around 1890-1900 and would have been strung with gut strings
originally. Nylon or Nylgut would be proper for it these days.
The difference between the scale and bridge location leads me to believe
that the fretboard has been replaced. If this were an original board I
would expect the 12th fret to line up with the neck/body joint. It
clearly doesn't in the photos and there also appears to be a light
"line" below the tip of the fretboard above the soundhole. This may have
been where the original fretboard extended. In addition, ebony boards
were quite rare for guitars back then and it's likely that this one
would have had a dyed-rosewood or dyed-maple board to begin with.
The bridge itself looks original to me. Often to improve action you can
re-cut the saddle area lower and then install a new saddle. This takes a
bit of carving experience but it's the best way to retain original
parts while also making the guitar useful.
Good luck!"
Tehát egy huszadik század eleji, kifejezetten ritka mesterhangszerről van szó, magyarosan Howard Ödön Jenő [javítva névtelen javaslata alapján] keze munkája, aki Ohioban tevékenykedett. A gitár megjárta a poklot, már ami a tárolási körülményeket és a különböző kókler átalakításokat illeti, így lehet például, hogy a bundozásból következő menzúra nem stimmelt a híd elhelyezésével. Andris bolhapiacon szúrta ki ezt a gyöngyszemet, így annak ellenére, hogy tényleg rossz állapotban volt a hangszer, igazi kincset talált.
Jöjjön néhány kép a hangszerről már megtisztított állapotában:
 |
és reggel még kávét is kaptam :) |
 |
Valószínűleg a fogólapot cserélték a bundozással együtt, mert az eredeti Howard-okon nem ilyen a hanglyuknál lévő vég kidolgozása. A képen viszont látszik, hogy a híd sem maradt érintetlen, valószínűleg visszaragasztották egy felválás után. |
 |
Nem sikerült igazán jó képet csinálni, de a hangszer háta hosszában majdnem végig volt repedve. |
 |
persze ez sem lett a legjobb kép, de a vájtszeműek láthatják a hosszanti repedést. |